Niebawem będziemy mieli znowu rewolucję w wystawianiu faktur. Nowy system eFakturowania polega bowiem na wystawianiu elektronicznych faktur w postaci ustrukturyzowanych plików, które tworzone są zgodnie z wyznaczonym przez ministerstwo standardem. Taki wystandaryzowany plik wysyłany jest – za pośrednictwem rządowego systemu – nie tylko kontrahentowi, ale trafia również – już w momencie wystawienia – na serwer fiskusa.

Testowa wersja systemu e-Faktur uruchomiona została już w 2021 r., a od 2022 r. przedsiębiorcy mogą z niej korzystać dobrowolnie. Termin obowiązkowego wdrożenia systemu eFaktur  (na dzień dzisiejszy) to 1 lipca 2024 roku dla czynnych podatników vat, a dla podatników zwolnionych z VAT to 1 stycznia 2025 roku.

Zatem zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia 2025 roku żadna firma zarejestrowana w Polsce nie będzie mogła już wystawić faktury w sposób inny, niż za pośrednictwem Krajowego Systemu eFaktur. Co więcej, nowe przepisy przewidują dotkliwe kary za niedopełnienie tego obowiązku.